POChP to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, której objawy często są mylone z astmą. Trudno się temu dziwić – wszak choroby płuc w pierwszym stadium charakteryzują się podobnymi objawami. To jednak zupełnie inny typ choroby – dolegliwość ta na uznawana jest obecnie za chorobę cywilizacyjną. Wszystko za sprawą liczby zachorowań, która budzi coraz większe przerażenie. Jeśli zatem szukasz porad w jaki sposób walczyć z tą chorobą i zastanawiasz się, czy POChP jest wyleczalne, świetnie trafiłeś! W tym artykule poznasz wszelkie niezbędne informacje dotyczące owej dolegliwości, które z całą pewnością pomogą Ci w podjęciu leczenia. Zainteresowany? Wspaniale! W takim razie serdecznie zapraszamy Cię do lektury.

Podejrzenie POChP – Ból w płucach

Jak zostało wspomniane powyżej, POChP to zaporowa choroba płuc, która przyjmuje charakter przewlekły. To dolegliwość, która obecnie zajmuje czwarte miejsce na światowej liście przyczyn zgonów. Dla porównania – w latach dziewięćdziesiątych Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zajmowała miejsce szóste. To doskonale obrazuje nam przerażającą ewolucję choroby, która lada moment znajdzie się na podium owej listy. Dlaczego więc POChP w dalszym ciągu jest przez nas bagatelizowane? Poniżej poznasz odpowiedź na pytanie: Czy POChP jest wyleczalne? Więcej informacji o chorobie znajdziesz natomiast na stronie Oddychajmy, która w fachowy sposób porusza tematykę choroby i zagłębia się w jej funkcjonowanie: https://oddychajmy.pl/. Na portalu znajdziesz również informacje dotyczące objawów choroby i porady ekspertów, którzy pomagają uporać się z chorobą.

Czy POChP jest wyleczalne?

Trzeba powiedzieć głośno i wyraźnie: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna. Powstaje wprawdzie mnóstwo leków, które mogą pomóc choremu uporać się ze skutkami choroby, jednak dolegliwość sama w sobie nie jest możliwa do wyleczenia. To właśnie dlatego tak ważna jest szybka reakcja na sygnały naszego organizmu i stosunkowo sprawna diagnoza. Równie istotna jest bezzwłoczna zmiana naszych nawyków i odcięcie się od szkodliwych nałogów. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych przyczyn choroby, które bezpośrednio wpływają na złą jakość naszych płuc, a w konsekwencji – na rozwój choroby.

POChP – Przyczyny choroby

Nie ulega wątpliwości, że dzisiejszy tryb życia negatywnie wpływa na nasze zdrowie. POChP nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Na rozwój dolegliwości wpływa bowiem całe mnóstwo aspektów zewnętrznych, na które nie zawsze mamy wpływ. Oto najczęstsze przyczyny występowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc:

  • Zanieczyszczenie powietrza – ogromna liczba samochodów na ulicach i palenie w piecach niewłaściwymi materiałami negatywnie wpływa na jakość powietrza. Wyobraź sobie, że wszelkie zanieczyszczenie generowane przez sprzęty są przez Ciebie wdychane, a następnie osadzają się na Twoich płucach. Cóż – w takich warunkach zdecydowanie łatwo o rozwój choroby.
  • Praca w pyle – hutnicy, górnicy, stolarze, spawacze i pracownicy tartaku to grupa osób szczególnie narażonych na POChP. Nie ulega wątpliwości, że osoby wykonujące te zawody to najczęściej mężczyźni; to właśnie dlatego przeciętnego chorego definiuje się jako mężczyznę po 40. roku życia.
  • Palenie papierosów – najnowsze badania wskazują, że aż 90% przypadków chorych na POChP to osoby uzależnione od papierosów. Warto zaznaczyć, że dym tytoniowy składa się z prawie czterech tysięcy szkodliwych substancji, które osadzają się na naszych płucach. Szczególną uwagę należy zwrócić również na palenie bierne – obecnie mówi się, jakoby osoby żyjące w towarzystwie palaczy były jeszcze bardziej narażone na choroby płuc, aniżeli sami palacze.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na następującej stronie: https://oddychajmy.pl/. To właśnie tam dowiesz się w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Podstawowe objawy POChP

Wiesz już, skąd właściwie bierze się zaporowa choroba płuc. Jak zatem rozpoznać ją u siebie? Podstawowymi objawami POChP są:

  • Przewlekły kaszel – występujący zwłaszcza rano
  • Duszności o charakterze przewlekłym
  • Odkrztuszanie plwociny – wydzieliny często zabarwionej krwią
  • Obniżona tolerancja wysiłku

Jeśli zatem zauważyłeś u siebie choć jeden z wymienionych wyżej sygnałów, koniecznie zgłoś się do specjalisty w celu dokonania diagnozy. Zanim jednak wybierzesz się do lekarza, sprawdź ryzyko zachorowania na POChP w następującym teście: https://oddychajmy.pl/test-oceny-ryzyka-pochp/.

POChP – Podsumowując

Mamy nadzieję, że powyższy tekst zobrazował Ci, z czym właściwie wiąże się Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Odpowiedzieliśmy w nim także na pytanie: Czy POChP jest wyleczalne? Wszelkie powyższe hipotezy jednoznacznie wskazują, że jedyną możliwością na zachowanie dobrego zdrowia jest prowadzenie zdrowego trybu życia, unikanie zanieczyszczeń oraz regularne badania profilaktyczne. Jeśli jednak zachorowałeś na POChP, nie wpadaj w panikę! Gwarantujemy, że wyzbycie się szkodliwych nałogów i najnowsze leki na POChP sprawią, że odzyskasz komfort życia i zaczniesz funkcjonować jak dawniej.