Ubrania ochronne stanowią swego rodzaju podstawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Odzież tego typu ma za zadanie zapewnić pracownikom firm niezbędną ochronę podczas stawiania czoła codziennym obowiązkom, a także zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Bez ubrań ochronnych nie ma prawa funkcjonować żadna firma, której pracownicy narażają swoje zdrowie podczas wykonywania powierzonych im zadań. Warto wspomnieć, że to do obowiązków pracodawcy należy dostarczenie ubrań ochronnym swoim pracownikom. W jaki sposób zatem wybrać odpowiednie ubrania ochronne? Na jaką odzież zwrócić szczególną uwagę? Jak zweryfikować ofertę firmy? Jeśli prowadzisz działalność i szukasz odpowiedzi na te pytania, dobrze trafiłeś.

Czym jest BHP?

BHP to skrót od bezpieczeństwa i higieny pracy. Innymi słowy jest to zbiór określonych zasad, które regulują prawidłowe wykonywanie obowiązków pracowniczych w firmach i zakładach pracy. Warto zaznaczyć, że przepisy te regulują zarówno kwestie fizyczne (czyli na przykład kwestię ubrań ochronnych), jak i psychiczne – psychologię pracy. W Polsce obowiązek kontrolowania przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy spoczywa na Państwowej Inspekcji Pracy. Zadaniem PIPu w określonych przypadkach jest przeprowadzanie kontroli i weryfikowanie poprawności wykonywanych obowiązków z zakresu BHP. Organ ten sprawdza, czy firmy zaopatrują swoich pracowników w niezbędne do wykonywania pracy produkty.

Ubrania ochronne, czyli…?

Wśród wszystkich ubrań ochronnych możemy wymienić te, które są najbardziej popularne. Mamy na myśli:

  • Rękawice ochronne – stanowią one podstawę zabezpieczenia dłoni przed urazami i działaniem szkodliwych czynników. Wyróżniamy kilka typów rękawic ochronnych – lateksowe, nakrapiane oraz rękawice do prac ciężkich.
  • Buty robocze – często nazywane potocznie trzewikami. Najczęściej są one wyposażone w metalową blachę, która chroni nasze stopy przed kontuzją.
  • Spodnie robocze – najczęściej wyposażone w całe mnóstwo kieszonek przeznaczonych do przetrzymywania produktów, takich jak na przykład młotek. Dodatkowo ubrania ochronne tego typu często są wzmocnione na kolanach specjalnymi przeszyciami.
  • Kurtki robocze – przeznaczone przede wszystkim dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na dworze. Kurtki robocze najczęściej wyposażone są w specjalne podgrzewacze, które umożliwiają komfortową pracę np. podczas ocieplania budynku późną jesienią.
  • Bluzy robocze – ubrania ochronne dobrej jakości, wyposażone w specjalne otwory wentylacyjne. Bluzy najczęściej są wzmacniane specjalnymi tkaninami, które sprawiają, że możemy korzystać z nich przez długi czas.

Jak wybrać ubrania ochronne?

Nie ulega wątpliwości, że ubrania ochronne muszą spełniać znacznie więcej funkcji, niż tylko schludny wygląd. To właśnie do zadań odzieży ochronnej należy zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom firmy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pracujemy w hucie; trzymamy w ręku kawał ciężkiej stali, który, niefortunnie, spada wprost na nasze nogi. Jedynym ratunkiem dla ocalenia sprawności palców będą ciężkie, solidne buty z metalowym czubem. To właśnie one uchronią nasze stopy przed utratą pełnej sprawności. Jak zatem wybrać odpowiednie produkty? Przede wszystkim postawić na odpowiednią jakość. Szeroką gamę polecanych ubrań ochronnych znajdziesz na przykład w sklepie Omikon: https://omikon.pl/Ubrania-ochronne-c767. Firma posiada w swojej ofercie zarówno buty, jak i spodnie robocze oraz rękawice.

Ubrania ochronne – tylko do pracy?

Co ciekawe – ubrania ochronne znajdują swoje zastosowanie także w warunkach domowych. Jeśli zatem planujesz gruntowny remont mieszkania, koniecznie zaopatrz się wcześniej w odpowiednią odzież. Nie ulega wątpliwości, że przydadzą Ci się na przykład porządne rękawice, które nie skończą na śmietniku po pierwszym dniu.

Zwróć uwagę na cenę

Choć wydawać by się mogło, że za dobrą jakością zawsze idzie odpowiednio wysoka cena, rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej. Oczywiście – kupując ubrania ochronne zawsze należy przygotować swój budżet i wyliczyć potencjalne koszty. Pamiętaj jednak, żeby zawsze porównywać ceny tych samych produktów oferowanych przez różne sklepy. Nierzadko możemy spotkać się bowiem ze sztucznym „podbijaniem” wartości ubrań roboczych. Jak zatem przygotować się na tego typu ewentualność?

Wybierz sprawdzonego dostawcę

Przed zakupem ubrań ochronnych warto zrobić research sklepów, które owe produkty oferują. Porównaj ceny odzieży i wybierz tę ofertę, która najbardziej Cię satysfakcjonuje. Koniecznie zwróć uwagę na „staż” przedsiębiorstwa, a więc sprawdź, ile czasu firma istnieje na rynku. Pamiętaj, że w większości przypadków długoletnie doświadczenie pokrywa się z profesjonalną obsługą i doradztwem. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zerknął także do opinii byłych klientów. To właśnie komentarze dotyczące jakości obsługi i produktów często są ostatnim czynnikiem decydującym o zakupie. I ciężko się temu dziwić – jeśli byli klienci są zadowoleni, to najpewniej my również będziemy, prawda?