Co jakiś czas w mediach słyszmy o tym, że nowoczesne auta są tak mocno naszpikowane elektroniką, że cokolwiek się w nich zepsuje wpędza właściciela w niebotyczne koszty. Dziś sprawdzimy czy na pewno tak jest na przykładzie nowych samochodów Volvo. Weźmiemy pod kątem również ten fakt, że auta wyposażone są w gwarancję producenta i sprawdzimy co ona tak naprawdę daje.

Nowoczesne pojazdy Volvo istotnie wyposażone są w bardzo wiele różnych systemów elektronicznych. Jednak nie dajmy się zwieźć dzisiejszemu nurtowi dziennikarstwa motoryzacyjnego, które jednoznacznie objęło pozycję iż tam gdzie dużo elektroniki zdarza się dużo awarii, zwłaszcza kosztownych awarii. Jak pokazuje doświadczenie, które obejmuje coraz więcej lat funkcjonowania aut, które istotnie przypominają jeżdżące komputery, wygląda na to że dużo elementów elektronicznych wcale nie musi oznaczać, że auto trapione jest bezustannymi awariami. Tak jest w przypadku samochodów firmy Volvo. Części związane z komputeryzacją samochodów są zaprojektowane tak, by były możliwie długowieczne. Nie jest to z resztą nic dziwnego, w końcu auta skandynawskiego producenta są skrojone tak, by wytrzymały trudy jazdy w bardzo niskich temperaturach jakie pojawiają się na północy.

Jak wspomniano na początku, Volvo daje gwarancję na nowe samochody, jak robi dzisiaj chyba większość producentów. Właśnie to jest wyjście na przeciw oczekiwaniom klientów, którzy obawiają się drogich i kosztownych napraw. Tymczasem nic z tych rzeczy. Nawet jeżeli nastąpi jakaś awaria elektroniki pojazdy, autoryzowany serwis obsługi Volvo naprawi nam wszystko za darmo. Ale nie tylko. Gwarancja jest dawana na cały samochód, więc również na części mechaniczne. W razie awarii silnika bądź skrzyni biegów dostaniemy te podzespoły zupełnie nowe i nie zapłacimy ani grosza. Okresy gwarancji są bardzo długie, sięgające nawet kilku lat, dlatego nikt nie musi się obawiać nowego Volvo Części wymieniane są bezpłatnie, podobnie jak wszystkie naprawy są dokonywane na koszt firmy. Jeżeli ktoś chce mieć jeszcze większą pewność, może dodatkowo wziąć auto w leasing, wtedy mamy już niemal wszystko co jest potrzebne by spać całkowicie spokojnie.

Współczesne auta mają coraz więcej drogich elementów, zwłaszcza elektroniki, ale z drugiej strony producenci dają klientom coraz większą swobodę użytkowania, obejmując nowe modele długimi okresami gwarancji. Dlatego też wybierając nowe Volvo nie musi nas obchodzi ani to czy części do niego jest trudno kupić, ani czy są one drogie, bądź sama wymiana kosztowna. Dzięki okresowi gwarancji jesteśmy całkowicie zwolnieni z opłat, możemy po prostu cieszyć się jazdą.